musician left musician right
background

Svētdien “Dziesminieku diena” Vērmanes dārzā Dziesmu svētku ietvaros

Dziesmu un Deju svētku ietvaros jau otro reizi notiks arī latviešu dziesminieku koncerti. Šo svētdien, 9. jūlijā, no pulksten 12.00 līdz 17.40 Vērmanes dārza estrādē notiks “Dziesminieku diena”, ko veidos trīs viena otrai sekojošas dziesminieku veidotas koncertprogrammas. Vispirms pulksten 12.00 mazākos klausītājus iepriecinās koncertprogramma ģimenēm ar bērniem, pēc tam pulksten 13.00 uz skatuves kāps jaunie dziesminieki, bet pēcpusdienā no pulksten 15.00 līdz 17.40 notiks dziesminieku lielkoncerts ar Austrasbērnu koncertprogrammu tā noslēgumā. Ieeja brīva un atvērta ikvienam.

Dziesminieku koncerti Dziesmu un Deju svētkos šogad atklās dziesminieku personību un viņu repertuāra daudzveidību, uzsverot izaugsmes ideju.  – trīs viens otram sekojošu koncertu nosaukumi ir “Dziesminieku dienas” moto. Viss sākas ar bērnību un tajā ielikto dziesmas mīlestību, tā aug, attīstās un personība pati sāk skanēt, rodas dziesma, vārdi, melodijas, tad klāt nāk dzīves pieredze, pārdomas un nobriest vēstījums.

Diena sāksies ar dziesminieku koncertu ģimenēm ar bērniem, kam dots nosaukums “AUG”, tajā muzicēs Kristīne Sudmale-Locika un Kristaps Sudmalis, Agita Kaužēna, Laine Ligere-Stengrevica un Arnis Miltiņš – dziesminieki, kuri mūzikā labprāt sarunājas arī ar pašiem mazākajiem, dziesmās mācot gan burtiņu “r”, gan stāstot dažnedažādus notikumus un tikumus. Tam sekos Jauno dziesminieku koncerts “ASNOS”, kurā uzstāsies Nora Ķibilda-Kinna, Lauma Kazaka, Vilnis Veinbergs, Guna Grote-Majore, Jānis Rūcis, Melisa Kaškura un viņu priekšnesumus muzikāli bagātinās ģitārists Roberts Dinters. Šī koncerta dalībnieki visi savulaik ir piedalījušies un sevi spoži pieteikuši “Austras biedrības” rīkotajā dziesminieku konkursā “Tīrradnis”. Savukārt, pēcpusdienā dziesminieku lielkoncertā “SPĒKS” ar savu dziesmu pūru uzstāsies jau pieredzes bagātie dziesminieki – Raimonda Vazdika, Andris Mucenieks, Jana Egle, Edgars Šubrovskis, Guntis Veilands un Lelde Riteniece-Balode, Vita Krūmiņa, Reinis Jaunais un Erna Daugaviete, Ziedonis Stutiņš, neformālā mūziķu apvienība “Austrasbērni” un Roberts Dinters. Dienas noslēgumā līdz ar aicinājumu vakarā doties uz Mežaparka estrādi izskanēs Austrasbērnu “kopkora” koncertprogramma ar Kristīnes Sudmales-Locikas, Arņa Miltiņa, Ulda Ozola un Imanta Kalniņa dziesmām. Visas dienas garumā koncertus vadīs dziesminieks Arnis Miltiņš.

Dziesminieki – tā ir daļa no mūsu nemateriālā kultūras mantojuma. Tie ir cilvēki, kuru dvēseles dzied, cilvēki, kuros ieskanas melodijas un atrodas īstie vārdi. Tie ir tautai pietuvināti mūziķi. “Austras biedrība”, kas apzina, dokumentē un popularizē latviešu dziesminiekus un viņu radīto, apliecina, ka Latvija ir dziesminieku bagāta zeme, tomēr tā joprojām plašākai sabiedrībai ir maz atklāta Latvijas kultūras daļa. Dziesminieks – tas ir cilvēks no tautas, kurš pats sacer dziesmu melodijas un vārdus, vai arī savu dziesmu tekstiem izmanto sev tuvu autoru dzeju. Visbiežāk viņu radītās melodijas nav pierakstītas notīs un nereti dziesminiekiem nav profesionālas muzikālās izglītības, parasti tas ir dabas dots talants – radīt dziesmas ar vēstījumu, būtisku saturu. Mainoties laikmetiem, mainās arī dziesminieku vēstījums, tomēr nemainīga vērtība ir saruna ar klausītāju dziesmās.

Iepriekšējais
Nākamais raksts