musician left musician right
background

Noskaidroti 3. dziesminieku konkursa “Tīrradnis” galveno balvu ieguvēji

Pagājušajā nedēļas nogalē, 13. augustā, Eduarda Veidenbauma memoriālajā muzejā “Kalāči”, atzīmējot E.Veidenbauma 155. gadadienu, norisinājās Austras biedrības veidotā dziesminieku konkursa “Tīrradnis” fināla koncerts, kurā tika noskaidroti šī gada konkursa galveno balvu ieguvēji. Pēc dalībnieku uzstāšanās klausītāji varēja baudīt Ievas Akurateres un Ilzes Gruntes sagatavoto koncertprogrammu.

Kategorijā “Pieredzes bagātie dziesminieki” šogad galveno balvu – vienas dziesmas audioierakstu studijā – ieguva Andžejs Beļevičs, savukārt, kategorijā “Jaunie dziesminieki” – Aldis Kolosovs. Sociālā tīkla lapā “Facebook” līdz fināla koncerta dienai norisinājās arī skatītāju balsojums, tādējādi nosakot katrā kategorijā arī “Skatītāju simpātiju”. Rūta Ķergalve izpelnījās skatītāju atzinību par dziesmu “Pie neskaidrās Mētras” ar E.Veidenbauma tekstu kategorijā “Pieredzes bagātie dziesminieki”, bet Evija Burka – par dziesmu “Dedz!” ar pašas sarakstītiem vārdiem kategorijā “Jaunie dziesminieki”. Abas dziesminieces, iegūstot “Skatītāju simpātiju”, saņēma pārsteiguma balvu no Austras biedrības – autorkoncertu Liepājas radošajā telpā “Austras istaba”.

2022. gadā konkursā kopā tika saņemti 18 dziesminieku pieteikumi, bet klātienē uz fināla koncertu tika aicināti 13 dalībnieki, taču 3 no tiem dažādu personīgu iemeslu dēļ nevarēja ierasties. Sestdien, 13. augustā, klausītāji varēja iepazīt un žūrija izvērtēt šādus 7 “jaunos dziesminiekus”: Aigars Burģelis (Līgatne), Aldis Kolosovs (Rīga), Andris Spalviņš (Berlīne), Emīls Dzelzkalējs (Rīga), Evija Burka (Ainaži), Lauma Kazaka (Rīga), Made Kalniete (Preiļu novads) un 3 “pieredzes bagātos dziesminiekus” – Andžejs Beļevičs (Talsi), Uldis Punkstiņš (Valmiera) un Āris Ziemelis (Rīga, Aizkraukle). Dziesminiekiem, iesniedzot pieteikumu, pašiem bija iespēja noteikt, vai vēlas piedalīties kategorijā “Jaunie dziesminieki” vai “Pieredzes bagātie dziesminieki”. Koncertā dalībnieki izpildīja divas paša sacerētas dziesmas, no kurām vienai bija jābūt ar Eduarda Veidenbauma tekstu, tādējādi atzīmējot dzejnieka 155. gadadienu un šogad jo īpaši akcentējot viņa literāro mantojumu.

Žūriju šoreiz veidoja piecas personības – dziesminieks Edgars Šubrovskis, dzejnieks Māris Salējs, mūziķe Ilze Grunte, Latvijas Radio personība Roberts Buivids un konkursa idejas autore, Austras biedrības pārstāve Inese Muižniece.

Konkursa dalībnieki un tā veidotāji atzina, ka gan pats konkurss, gan diena E.Veidenbauma muzejā izvērtās par ļoti vērtīgu un notikumiem bagātu pieredzi. Visiem tika dota iespēja iepazīt tuvāk E.Veidenbauma spilgto personību, muzeja gides Andras pavadībā apskatot dzejnieka klētiņu, mājas un izveidotās ekspozīcijas. Konkursa žūrija, kā katru gadu, bija vienisprātis, ka izvērtēt dziesminiekus ir ārkārtīgi grūti, teju neiespējami, taču konkurss ir ļoti vērtīgs gan tāpēc, ka tas aktualizē diskusiju par latviešu dziesminieku definīciju, gan tādēļ, ka, pateicoties konkursam, katru gadu atklājam, iepazīstam un popularizējam arvien jaunus dziesminiekus, tādējādi apliecinot, ka Latvija ir dziesminieku bagāta zeme.

Dziesminieku konkursu “Tīrradnis” rīko Austras biedrība un Liepājas radošā telpa “Austras istaba” sadarbībā ar Eduarda Veidenbauma memoriālo muzeju “Kalāči”, atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija un Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Konkursa mērķis ir latviešu dziesminieku un viņu radītās mūzikas kā Latvijas kultūras vērtības apzināšana, veicināšana un popularizēšana.

Iepriekšējais
Nākamais raksts