musician left musician right
background

Tradicionālie Jāņi Dzegužkalnā

Dzegužkalns ir augstākais Rīgas kalns un tradicionāli senākā Jāņu svinēšanas vieta Rīgā, kura vēsturiski minēta jau 18. gadsimtā kā iemīļota rīdzinieku līgošanas vieta. Līgo svētkos, 23. jūnija vakarā no plkst. 20.00 līdz pus pieciem rītā Dzegužkalna estrādē atcerēsimies latviešu tautas senās tradīcijas: vainagu pīšanu, zīlēšanu, līgošanu un aplīgošanu, uguns svētīšanu, Jāņu godināšanu, papardes zieda meklēšanu, saules pavadīšanu un sagaidīsanu. Radīsim īstu lauku Jāņu sajūtu Rīgas pilsētvidē!

Tradicionālos Jāņus Dzegužkalnā vadīs Jāņa māte – Zoja Heimrāte un Jāņa tēvs – Edgars Lipors. Vispirms gaidāma īsta dziesmota cīņa starp atraktīvajām kurzemniecēm un ņiprajiem latgaliešiem. Tā būs vērienīga apdziedāšanās, kurā piedalīsies Liepājas aktrišu folkloras apvienība „Atštaukas” un folkloras kopa „Ceiruleits” no Līvāniem. Īpaša vieta Dzegužkalnā tiks ierādīta Jāņu uguns rituāliem: ugunsrata, pūdeles un Jāņuguns iedegšanai. Neiztrūkstošas būs līgotnes un Jāņu dziesmas, kuras apgūt palīdzēs Ilga Reizniece un „IĻĢI”, latviešu rotaļas un danči, kuras vadīs Valdis Putniņš un Rīgas Danču kluba dalībnieki. Ar goda apli un ozollapu vainagiem pusnaktī tiks sveikti klātesošie Jāņi, bet pēc tam uz skatuves tiks aicināta muzikālā apvienība „RAXTU RAXTI” ar solistiem Kristīni Kārkli-Puriņu un Martu Kristiānu Kalniņu un postfolkloras grupa „RIKŠI” no Rēzeknes, kas jautrus dančus spēlēs līdz pat saullēktam. Par latvisku un krāšņu svētku noformējumu rūpēsies mākslinieki – Dzintra Cepure un Gundars Čiževskis.

Ikviens līgotājs pļavas vainagu darbnīcā varēs pīt vainagus, visu nakti sildīties Jāņuguns gaismā, kā arī  baudīt līdzpaņemtos gardumus vai iegādāties dažādus lauku labumus izbraukuma kafejnīcās, kas darbosies parkā. Atcerēsimies līdzi paņemt arī sedziņas ērtai sēdēšanai Dzegužkalna zaļajā pakalnē, odu zāles drošībai un lietus mētelīti katram gadījumam.

Vislabāk Dzegužkalnā var nokļūt ar 3. autobusu (braucot līdz pieturai „Dzegužkalns”) vai arī ar 5. tramvaju (braucot līdz pieturai „Buļļu iela”). Sabiedriskais transports 23. un 24. jūnijā Rīgā ir bez maksas.

Tradicionālos Jāņus Dzegužkalnā rīko Austras biedrība, atbalsta Rīgas dome.

Ieeja bez maksas.

Seko jaunumiem arī šeit:
https://www.facebook.com/events/1098453263515701/

Kontakti:
„Austras biedrība”
Signe Sniedze
mob. 29802995

Iepriekšējais
Nākamais raksts