musician left musician right
background

Dziesminieku koncerts tiešsaistē // Silvestrs Sīlis

Ceturtdien, 12. novembrī, pulksten 19.00 Liepājas radošā telpa “Austras istaba” aicina klausītājus uz Silvestra Sīļa koncertu interneta tiešraidē portālā www.bezrindas.lv. Piekļuve – par ziedojumiem.

Silvestrs Sīlis – radoša personība, video meistars, mūziķis un dziesminieks, kurš prot uzrunāt, ar savu enerģiju saistīt uzmanību un ar paša radītām dziesmām stāstīt par to, kas ir būtiskais viņa ceļā un pasaules skatījumā. Silvestra radītā mūzika šķiet izauklēta, jo gadiem apmīļota tikai tuvāko draugu lokā, plašāku skanējumu iegūstot tikai pēdējā desmitgadē.

“To, ka es arī gribu spēlēt ģitāru un dziedāt, es sapratu jau tad, kad tikko sāku iet skolā (tolaik dzīvoju Talsos). Un es to sapratu, pateicoties divām dāmām – Džoanai Baezai, kuras plates klausījos, un Austrai Pumpurei, kuras koncertierakstus skatījos televīzijā,” stāsta Silvestrs. Pāris gadus vēlāk viņam sagādāta pirmā ģitāra par 20 rubļiem un apgūti pirmie akordi. Savukārt pirmās dziesmas sadungātas ap sešpadsmit gadu vecumu, tomēr plašākai publikai atrādītas krietni vēlāk. Deviņdesmitajos gados kopā ar draugiem nospēlētas neskaitāmas balles, izpildot tautā plaši pazīstamas melodijas, tomēr paša sacerētās dziesmas vēl aizvien pacietīgi gaidīja sava radītāja atzinību, tās atskaņojot šaurai publikai tikai izredzētos brīžos. Tad apmēram desmit gadus ģitāra tika nolikta malā pavisam, ikdienā rokās turot video kameru. Arī pirmajos Latvijas dziesminieku saietos Silvestrs aizvien vēl bija aiz kameras, līdz beidzot sajuta aicinājumu atkal paņemt rokās ģitāru un uzkāpt uz skatuves, lai atkal sasveicinātos ar klausītājiem un domubiedriem. Un nu jau, šķiet, desmit gadus Silvestrs ir uzticams dažādu dziesminieku festivālu draugs un publikas iemīļots dziesminieks ar paša radītām dziesmām.

“Mūzikas mūza man visu laiku blakus staigā. Melodijas man rodas nez no kurienes. Tās man ir kaudzēm, ir sagataves. Bet dzejas mūza man ir ļoti cimperlīga meitene. Viņa nāk ļoti reti. Un man viņa ir jālūdzas. Un tad viņa atnāk visnepiemērotākajā brīdī. Bet kad viņa atnāk, tad es vienkārši pierakstu, nevis dzejoju, un ir gatavs. Tādas ir manas mūzas – atnāk un čukst ausī,” atklāj Silvestrs. Paša radīto dziesmu skaits nav liels (ap desmit), tomēr katrai dziesmai īpašs stāsts un ceļš. Divām Silvestra melodijām ir citu autoru dzeja – vienai vārdu autors ir Viktors Avotiņš, otrai Viktors Kalniņš jeb Viks. Viņa mūzikā labi vietu rod arī dainu tekstu salikumi.

Silvestrs allaž ap sevi pulcējis domubiedrus mūzikā, bieži arī izkāpjot no formāta “dziesminieks”. Arī pašlaik tiek veidota īpaša autorprogramma, piesaistot profesionālus mūziķus, ar kuriem kopā tiek radītas Silvestra dziesmu aranžijas. Rezultāts šim projektam tiek solīts nākamā gada sākumā.

Radošās telpas “Austras istaba” dziesminieku koncertu cikla ietvaros Silvestrs uzstāsies viens un mums būs tā iespēja dzirdēt gan Silvestra paša radītās dziesmas, gan latviešu tautasdziesmu viņa aranžijā, gan, iespējams, arī kādu pārsteigumu.

Interneta tiešraidi nodrošina www.bezrindas.lv, kur klausītāji, izvēloties ziedojuma summu (no 3 – 15 Eur) un to apmaksājot, var iegūt piekļuvi koncertam tiešsaistē. Ziedojums nonāks Austras biedrības ziedojumu kontā latviešu dziesminieku tradīcijas pētniecībai, veicināšanai un popularizēšanai.

Lai ievērotu valstī noteiktos ierobežojumus un novērstu epidēmijas izplatību, koncerts apmeklētājiem klātienē nenotiks.

Koncertu ciklu “Dziesminieku koncerti tiešsaistē” rīko Austras biedrība un Liepājas radošā telpa “Austras istaba”, atbalsta Liepājas Kultūras pārvalde.

Iepriekšējais
Nākamais raksts