musician left musician right
background

Popes brīvdabas estrādē koncertēs Latvijas rokmūzikas ikonas

Sestdienas, 25. jūlija, vakarā Ventspils novada Popes brīvdabas estrādē ar Imanta Kalniņa, Jura Kulakova un Jura Sējāna atjaunotās 1984. gada rokoratorijas “Kā jūra, kā zeme, kā debess” pirmatskaņojumu grupas “Pērkons” izpildījumā un grupas “Turaidas roze” koncertu vērsies piektie VĀRTI.

Lai arī maija sākumā rīkotāji izziņoja trīs dienu ilgā festivāla atcelšanu, jūnijā tapa skaidrs, ka tomēr ir iespējams realizēt daļu no iecerētā, tāpēc kopā ar māksliniekiem pieņemts lēmums piedzīvot satikšanās prieku ar klausītājiem. Trīs dienu vietā šovasar festivāls VĀRTI aicina uz vienu, bet visnotaļ mākslinieciski bagātu un jaudīgu notikumu dienu. “Taisām tik afišas, viss notiks, cilvēki sabrauks!” mudināja grupas “Turaidas Roze” dziedātāja Olga Rajecka.

Biļetes uz notikumu iegādājamas aula.lv

Jau pavasarī vēstīts, ka šogad VĀRTOS leģendārās grupas “Pērkons” izpildījumā atdzimšanu piedzīvos Imanta Kalniņa, Jura Kulakova un Jura Sējāna 1984. gadā kopīgi sarakstītā rokoratorija “Kā jūra, kā zeme, kā debess” ar Māra Čaklā dzeju. Tieši ar šo skaņdarbu “Pērkons” atgriezies uz skatuves pēc pirmā aizlieguma. Apvienojot Imanta Kalniņa izsmalcināto lirismu, Jura Kulakova rokenrola dinamiku un Jura Sējāna mierīgo stabilitāti, oratorija Māra Čaklā smalkajā dzejas valodā runā par jautājumiem, kas ir aktuāli šodien un vienmēr – par karu un mieru, spēku un vājumu, dzimtenes mīlestību un labā uzvaru. Šķiet neticami, ka šāds latviskās dzīvesziņas pilns pasaules līmeņa rokenrols varēja tapt pirms gandrīz 40 gadiem drūmākajos padomju režīma gados.

“Tolaik, kad tika radīta šī oratorija, Imants bija popularitātes virsotnē. Māris rakstīja dzejas, ko lasīja visas paaudzes. “Pērkons” bija aizliegts. Kad, cerēdami izbēgt no cenzūras žņaugiem, vērsāmies pie Imanta, viņš no plaukta izvilka Māra krājumiņu un teica: “Rakstām kopā!”” tā komponists Juris Kulakovs.

Savu klātbūtni notikumā apstiprinājusi arī arhitekte Zaiga Gaile. Viņa klātesošos iepazīstinās ar Popes muižas Saullēkta verandas atjaunošanas projektu un maketu. Atdot Popes muižai tās saullēktu, atjaunojot padomju laikā aizmūrēto ēkas austrumu ieeju, – tāds mērķis festivāla rīkotājiem radās otrajā notikšanas gadā. Arhitekte Zaiga Gaile atsaukusies biedrības “Popes muiža” aicinājumam, un pēc rūpīgas vēsturisko materiālu izpētes ir secināts, ka muižas ēkas austrumu galā bijusi grezna 19. gadsimtā celta veranda, kuras atjaunošanas projekts ir arhitektes biroja dāvinājums.

Piektie VĀRTI būs īpaši ar vēl kādu gana unikālu notikumu. Goda vietu Popes brīvdabas estrādē radīs Liepājas koncertdārza “Pūt, vējiņi!” sols. “Kā zināms, maija vidū sākta leģendārās estrādes pārbūve. Vairākiem soliņiem otro dzīvi dos Liepājas kultūras nams “Wiktorija”, Liepājas muzejs un citas iestādes. Sajutām, ka šādi – vienu no soliem atvedot uz Popi – vēlreiz varam akcentēt liepājnieku devumu Popes brīvdabas estrādes atjaunošanā,” skaidro viena no festivāla VĀRTI rīkotājām Ilze Meiere.

Notikuma sākums pulksten 21
Ieeja pasākumā no pulksten 20
Biļetes iegādājamas aula.lv

Uzziņai: Festivāls VĀRTI radās 2016. gadā ar mērķi ieskandināt 20. gadus klusējušo, ar kokiem un krūmiem aizaugušo Popes brīvdabas estrādi. Festivāls ir Liepājas un Ventspils novada Popes pagasta sabiedriskās iniciatīvas projekts, kuru aizsākušas Maija Kalniņa, Inese Muižniece, Dace Vašuka un Ilze Meiere. Festivāls ir nekomerciāls, ieņēmumi, kas pārsniedz izdevumus, tiek novirzīti rīkošanā iesaistīto biedrību “Austras biedrība”, biedrība “Siets” un biedrība “Popes muiža” sabiedriskā labuma mērķu sasniegšanai.

Plašāk:
www.festivalsvarti.lv

Iepriekšējais
Nākamais raksts