musician left musician right
background

Tradicionālie Jāņi Dzegužkalnā

23. jūnijā Līgo svētkus Rīgā, sekojot latviešu tautas tradīcijām un baudot vērienīgu koncertprogrammu, aicina svinēt Dzegužkalnā kopā ar folkloras kopu “Atštaukas”, postfolkloras grupām “Iļģi” un “Rikši”, kā arī ar “Jauno Jāņu orķestri” un dūdu un bungu grupu “Auļi”.

“Rīgas pilsētvidē kopā radīsim īstu latviešu Jāņu sajūtu! Līgo svētkos kopīgi restaurēsim tautas senās tradīcijas: vainagu pīšanu, zīlēšanu, līgošanu un aplīgošanu, uguns svētīšanu, Jāņu godināšanu, papardes zieda meklēšanu, saules pavadīšanu un sagaidīšanu,” stāsta Austras biedrības vadītāja un svētku rīkotāja Signe Sniedze.Augstākajā Rīgas kalnā, kas jau no senākiem laikiem ir rīdzinieku un pilsētas viesu iemīļota līgošanas vieta, Jāņubērnus 23. jūnijā plkst. 20.00 kopā aicinās un svētkus tradicionāli atklās un vadīs Jāņa māte Zoja Heimrāte un Jāņa tēvs Edgars Lipors. Vispirms rīdziniekus vareni aplīgos kurzemnieces – Liepājas aktrišu folkloras apvienība “Atštaukas”, tad skanēs līgotnes un Jāņu dziesmas Ilgas Reiznieces un postfolkloras grupas “Iļģi” izpildījumā. Kopā ar Valdi Putniņu un Rīgas Danču kluba dalībniekiem ikviens viegli apgūs arī latviešu rotaļas un dančus, lai svētki izdotos īsteni lustīgi.

Pateicoties Dzegužkalna plašajai teritorijai un skaistajai videi, par īpašu notikumu Līgo svētkos vienmēr top Jāņu uguns rituāls: ugunsrata, pūdeles un Jāņuguns iedegšana lielajā ugunskurā. Kad saules gaisma būs pārtapusi Jāņugunī un pusnakts sagaidīta, ar goda apli un ozollapu vainagiem godināti tiks arī klātesošie Jāņi. Tumsu skanīgi un gaiši aizvadīt palīdzēs Juris Kaukulis un “Jauno Jāņu orķestris”, kā arī Ēriks Zeps un postfolkloras grupa “Rikši” no Rēzeknes, bet Jāņu rītu Dzegužkalnā šogad ierībinās dūdu un bungu grupu “Auļi”.

Latvisku un krāšņu svētku noformējumu svinību vietai nodrošinās mākslinieki – Dzintra Cepure un Gundars Čiževskis.

Ikviens pļavas vainagu darbnīcā varēs nopīt vainagus, visu nakti sildīties pie Jāņuguns, kā arī baudīt līdzpaņemtos gardumus vai iegādāties dažādus lauku labumus izbraukuma kafejnīcās. Svētku rīkotāji aicina līdzi ņemt sedziņas ērtākai sēdēšanai Dzegužkalna zaļajā pakalnē un lietu-mētelīti lietus gadījumam.

Vislabāk Dzegužkalnā var nokļūt ar 3. autobusu (braucot līdz pieturai “Dzegužkalns”) vai arī ar 5. tramvaju (braucot līdz pieturai “Buļļu iela”). Sabiedriskais transports 23. un 24. jūnijā Rīgā ir bez maksas.

Tradicionālos Jāņus Dzegužkalnā rīko Austras biedrība, atbalsta Rīgas dome. Ieeja bez maksas.

Iepriekšējais
Nākamais raksts